Tarcie i opór ośrodka. 3.01
poziom: łatwyzadanie

Ciało o masie leży na chropowatym podłożu. Na to ciało działa poziomo przyłożona siła o wartości , czyli stanowiąca cztery dziesiąte ciężaru ciała. Wiadomo, że współczynnik tarcia statycznego ciała o podłoże wynosi . Pewien uczeń, początkujący w fizyce, opisuje sytuację tak: „Na ciało działa pozioma siła , ale działa też, skierowana poziomo lecz o przeciwnym niż zwrocie siła tarcia . Wypadkowa tych sił jest równa i skierowana tak jak siła tarcia statycznego. Z drugiej zasady dynamiki wynika, że ciało będzie poruszać się z przyspieszeniem w kierunku działania siły tarcia”. W tym rozumowaniu musi tkwić jakiś błąd, bo gdy usiłujemy ciągnąć po podłodze jakiś ciężki przedmiot, to nie porusza się on w przeciwną stronę, jakby chciał nam zrobić na złość. Jaki to błąd?

Rozwiązanie zadania dostępne
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą. Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies