Indukcja elektromagnetyczna. 10.11
poziom: trudnyzadanie

Obwód jest zbudowany z szeregowo połączonych: opornika o oporze , zwojnicy o indukcyjności , kondensatora o pojemności oraz generatora zmiennego napięcia. Napięcie to zmienia się według wzoru . Jaki jest całkowity opór zewnętrzny takiego obwodu i jakie jest przesunięcie natężenia prądu względem napięcia?


Ten dział jest dla bardziej dociekliwych i tych, którzy więcej wiedzą. Musi być dla nich frustrujące, że wzory na zawadę i przesunięcie fazowe „podaje się im do wierzenia”. Na ogół się ich nie wyprowadza; tak i ja zrobiłem we wstępie, zastępując porządne wyprowadzenie jakimiś niejasnymi dywagacjami. Zróbmy więc zadanie, które to naprawi. Uprzedzam jednak, że wymaga ono sprawnego posługiwania się pochodnymi i jakimś pojęciem (o które trudno w szkole średniej) o równaniach różniczkowych.

Rozwiązanie zadania dostępne
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą. Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies