Dynamika - 2.04
poziom: średnizadanie

Stół ma wysokość 90 cm. Na stole leży coś w rodzaju pistoletu sprężynowego na niewielkie kulki. Pistolet ma możliwość regulacji prędkości wystrzeliwanych kulek. Przyjmij, że przyspieszenie ziemskie wynosi .


a) Napisz równania ruchu kulki w obranym przez siebie układzie współrzędnych i udowodnij, że torem ruchu kulki jest parabola.

b) W jakiej odległości od stołu (od punktu A na rysunku) upadnie kulka wystrzelona z prędkością ?

c) Z jaką prędkością uderzy w podłogę kulka wystrzelona z prędkością ?

d) Sprężyna w pistolecie ma współczynnik sprężystości . Masa kulki wynosi . O ile powinna zostać odkształcona (skrócona) sprężyna, by wystrzelić kulkę z prędkością ?

e) Dzieci bawią się w celowanie z pistoletu do koła o promieniu 10 cm, którego środek leży w odległości 50 cm od punktu A. W jakim przedziale powinna pozostawać prędkość wystrzeliwania kulki, by trafić w koło. Oś lufy pistoletu i środek koła leżą w jednej płaszczyźnie pionowej.

    Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

    Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
    Polityka prywatności | Polityka cookies