Dynamika - 2.03
poziom: średnizadanie

Winda w budynku pewnej ważnej instytucji rusza w górę z przyspieszeniem . Po rozpędzeniu jedzie jednostajnie z prędkością . Hamuje z przyspieszeniem . Przyspieszenie przy ruchu w dół wynosi . Prędkość w ruchu jednostajnym w dół wynosi , a przyspieszenie hamowania . Wysokość na jakiej znajduje się 10 piętro tego budynku wynosi 36 m.

a) Jak długo winda jedzie z parteru na 10 piętro i jak długo z powrotem będzie zjeżdżać na parter?

b) Do windy chodzi niezwykle ważny urzędnik pewnej ważnej instytucji. Jego masa nie jest tajemnicą państwową i wynosi 80 kg. Zbadaj nacisk urzędnika na podłogę windy w następujących przypadkach:
- winda rusza do góry
- winda jedzie jednostajnie do góry
- winda hamuje jadąc do góry
- winda rusza w dół
- winda jedzie jednostajnie w dół
- winda hamuje jadąc w dół.

c) Załóżmy, że winda urwała się i spada swobodnie, bez oporu powietrza. Jaki jest nacisk urzędnika na podłogę windy? Jak nazywa się stan, w jakim znajduje się urzędnik i dowolne przedmioty znajdujące się wtedy w windzie?

d) Niektórzy twierdzą, że aby uniknąć niemiłych skutków upadku spadającej windy na dno szybu, wystarczy podskoczyć tuż przed zderzeniem windy z dnem szybu, tak aby spaść w momencie, gdy winda już będzie spoczywać. Czy takie postępowanie rzeczywiście będzie skuteczne? Odpowiedź uzasadnij.

    Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

    Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
    Polityka prywatności | Polityka cookies