Dynamika - 2.01
poziom: średnizadanie

Michał i Łukasz mają sprężynę, dla której przeprowadziły pomiary zależności wydłużenia sprężyny od działającej na nią siły.
Przebieg doświadczenia: zawiesili sprężynę na statywie i doczepiali do niej kolejne ciężarki o masie 50 g mierząc wydłużenie sprężyny za pomocą linijki.
Pomiary przedstawili w tabeli.

masa ciężarków (g)50100150200250
wydłużenie sprężyny (cm)1,22,43,64,86,0


a) Wyznacz współczynnik sprężystości sprężyny badanej przez Michała i Łukasza.

b) Chłopcy zawiesili na sprężynie pewien ciężarek i sprężyna wydłużyła się o 5,4 cm. Ile wynosi masa tego ciężarka?

c) Ten sam ciężarek został pociągnięty po stole ruchem jednostajnym. W trakcie ruchu sprężyna była rozciągnięta o 2,7 cm. Napisz wzór na siłę tarcia kinetycznego w tym przypadku i wyjaśnij symbole. Ile wynosi siła tarcia działająca na ciężarek? Oblicz współczynnik tarcia.

d) Michał pociągnął ciężarek na sprężynie po tym samym stole tak, że sprężyna rozciągnęła się o 3,0 cm. Oblicz:
•przyspieszenie ciężarka,
•prędkość ciężarka po 3 s ruchu
•drogę przebytą przez ciężarek po tym czasie

e) Po 3 s Michał puścił ciężarek i dalej poruszał się on aż do zatrzymania. Z jakim opóźnieniem poruszał się ciężarek.

f) Chłopcy wsiedli z ciężarkiem zawieszonym na sprężynie do windy poruszającej się z przyspieszeniem 0,5 i pojechali do góry. Narysuj siły działające na ciężarek. O ile rozciągnęła się sprężyna w trakcie przyspieszonego ruchu windy? Zakładamy, że ruch jednostajnie przyspieszony trwał na tyle długo, że drgania ciężarka na sprężynie zostały wytłumione.

g) Łukasz ciągnął ciężarek za pomocą sprężyny ruchem jednostajnym po pochylonej desce tak, że sprężyna pozostawała równoległa do deski. Narysuj i nazwij siły działające na ciężarek. Nachylenie deski do poziomu wynosiło . Współczynnik tarcia ciężarka o deskę wynosi 0,5. O ile rozciągnie się sprężyna?

    Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

    Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
    Polityka prywatności | Polityka cookies