Kinematyka bryły sztywnej
kurs

Zacznijmy może od tego, co to jest ta bryła sztywna? W poprzednim kursie zajmowaliśmy się dynamiką punktu materialnego, czyli ciała obdarzonego masą, ale rozmiary którego można było w danym zagadnieniu zaniedbać. To oczywiście nie jest zbyt realistyczne, jeśli chcemy zająć się takimi zjawiskami jak obrót Ziemi wokół własnej osi, toczenie się kół samochodu po drodze i innymi tego rodzaju. W tych wypadkach nie możemy zaniedbać rozmiarów – punkt nie może się obracać. Trzeba wtedy przyjąć model ciała bliższy rzeczywistości. Takim modelem jest bryła sztywna. Jest to takie ciało, w którym siły zewnętrzne nie zmieniają odległości między dowolnymi jego punktami. Mówiąc bardziej potocznie jest to ciało nie podlegające odkształceniom. Nie ma takich ciał w rzeczywistości – jest to przybliżenie, ale często całkiem niezłe. W końcu Ziemia obracając się wcale się tak bardzo nie odkształca. Gdybyśmy jednak chcieli opisywać trzęsienia ziemi, to model bryły sztywnej byłby bezużyteczny i trzeba byłoby szukać bardziej realistycznego opisu.

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą. Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies