Miary kątów
kurs

Są różne jednostki pomiaru kąta. Najpopularniejsze są dwie.
• Stopień
• Radian

Stopień to jedna dziewięćdziesiąta część kąta prostego. Najmniejszy kąt z poniższego rysunku ma miarę jednego stopnia.Stopień dzieli się na 60 minut kątowych, a ta na 60 sekund kątowych.


Radian jest jednostką bardziej naturalną. Bo przyznajmy, że podział kąta prostego na akurat 90 stopni jest zupełnie arbitralny. A dlaczego nie na przykład na 231 stopni? Radian jest jednostką utworzoną zupełnie inaczej.
Dany jest pewien kąt. Narysujmy okrąg o dowolnym promieniu R i środku w wierzchołku kąta. Kąt wycina z okręgu łuk o długości, powiedzmy L. Miara kąta wyrażona w radianach albo jak się często mówi w mierze łukowej, to stosunek długości łuku wyciętego przez kąt L do promienia tego okręgu R. Stosunek ten oczywiście (przynajmniej w geometrii płaskiej) nie zależy od promienia okręgu; inaczej pomiar kąta w taki sposób nie miałby sensu.

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą.
Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies