Tablice trygonometryczne i kalkulator
kurs

Jak już wspomniałem, funkcje trygonometryczne liczy się trudno. Skąd brać ich wartości do praktycznych zastosowań? Można skorzystać z tego, że ktoś kiedyś je obliczył, czyli z tablic trygonometrycznych (które są dołączane do wzorów maturalnych), lub urządzeń elektronicznych czyli kalkulatorów. Zacznijmy od tych drugich.
Kalkulatory
Powiedzmy, ze bardzo potrzebna jest nam wartość sinusa 57 stopni. Szczegóły obliczenia tej funkcji zależą od konkretnego kalkulatora. W przypadku kalkulatora naukowego Windows idzie to tak:
Wpisujemy z klawiatury 57.

Rozwijamy menu Trygonometria i wciskamy przycisk sin. Otrzymujemy wynik.

Inne funkcje obliczamy analogicznie, oprócz cotangensa, którego w kalkulatorach zwykle nie ma. Jeśli koniecznie chcemy go obliczyć, liczymy tangensa i obliczamy jego odwrotność. Akurat w tym kalkulatorze Windows cotangens jest, ukryty pod skrótem cot. Tangens natomiast to tan. Tak właśnie - tan i cot oznacza się funkcje tangens i cotangens w innych częściach świata.
Tablice
Poniższy rysunek pokazuje fragment tablic trygonometrycznych z Wybranych wzorów matematycznych na egzamin maturalny z matematyki.

Jak znaleźć sinus 52 stopni? Zobaczmy to na rysunku poniżej.

Cosinus 13 stopni?

Tangens 48 stopni?

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą.
Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies