II prawo Kirchhoffa
kurs


Gustav Robert Kirchhoff


Oczko to zamknięta część większego obwodu. Oczko to inaczej mówiąc taka część obwodu elektrycznego którą można obejść dokoła. Weźmy dowolny obwód zamknięty lub jedno z jego oczek i wybierzmy się na wędrówkę.Załóżmy, że siły elektromotoryczne są takie, że prąd płynie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W tę samą stronę będziemy szli na naszą wędrówkę. Pokazuje to strzałka pośrodku obwodu.
W trakcie wędrówki, którą rozpoczniemy w prawym górnym rogu obwodu, będziemy obserwować, co dzieje się z potencjałem. Wyniki zanotujemy na wykresie.
Załóżmy, że przewody mają opór zerowy. Napięcie na końcach przewodów będzie więc równe
.

Potencjał nie zmienia się w trakcie przeprawy przez przewód.
Podróż przez opornik to zmiana potencjału.Jeśli idziemy zgodnie z kierunkiem przepływu prądu, to jest to podróż od wyższego do niższego potencjału – zmiana jest ujemna. Jeżeli idziemy na odwrót, to zmiana jest dodatnia.
Wędrówka przez źródło prądu też wiąże się ze zmianą potencjału. Jeżeli idziemy od „minusa” do „plusa” to idziemy do wyższego potencjału i zmiana jest dodatnia. Jeżeli idziemy od „plusa” do „minusa” – zmiana jest ujemna. Trzeba jeszcze pamiętać, że źródła mają opory wewnętrzne. Wiążą się z nimi dokładnie takie same zmiany potencjału jak dla zwykłych oporników.

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą.
Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies