Opis ruchu – podstawowe pojęcia
kurs

Kinematyka to dział fizyki zajmujący się opisem ruchu ciał – najpowszechniejszego zjawiska fizycznego – bez dociekania jego przyczyn. W tym kursie zajmę się wprowadzeniem podstawowych pojęć opisujących ruch oraz przykładami najprostszych ruchów.

Co to jest ruch?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista: jest to zmiana położenia ciała. Nie jest to jednak pełna definicja. Wyobraź sobie ciało, jedyne w całym kosmosie. Oprócz niego nie ma już nic, nawet ciebie. A teraz odpowiedz na pytanie: czy ciało to się porusza? Zastanów się. Nie sposób tego stwierdzić! Pusta przestrzeń nie ma wyróżnionych punktów i nie możemy w związku z tym powiedzieć, czy zmienia ono swoje położenie. By stwierdzić ruch, musimy go do czegoś odnieść. Znaleźć jakieś ciało, które będziemy uważać za nieruchome i względem niego oznaczać położenie badanego ciała. Wtedy już będziemy wiedzieć, czy ciało się porusza, czy nie. Zatem...

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą.
Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies