Pole grawitacyjne
kurs

Wszystkie poznane przez nas do tej pory siły mają tę własność, że pojawiają się przy bezpośrednim stykaniu się ciał. Siła grawitacji wydaje się nie mieć tej cechy. Między Księżycem i Ziemią nie ma żadnej liny ani innego ciała mogącego pośredniczyć w przenoszeniu siły grawitacji. Było to trudne do przełknięcia dla fizyków i filozofów. W liście do Bentleya Newton pisał.
... To, żeby ciążenie było wrodzoną, nieodłączną, podstawową cechą materii, żeby ciała mogły ze sobą oddziaływać na odległość poprzez próżnię, bez żadnego czynnika pośredniczącego w przekazie siły i oddziaływania, uważam za taki absurd, że nie wierzę, by ktokolwiek zdolny do myślenia w kategoriach filozoficznych mógł taki pogląd wyznawać ...

Inny z wielkich - James C. Maxwell w XIX w. pisał w jednej ze swoich prac:
Gdy widzimy, że jedno ciało działa na drugie z pewnej odległości, sprawdzamy przede wszystkim, czy nie istnieje między nimi jakieś materialne połączenie; i jeśli odkrywamy sznurki, pręty czy jakikolwiek mechanizm, zdolny wyjaśnić obserwowane oddziaływanie ciał, wolimy to oddziaływanie tłumaczyć istnieniem takich pośrednich połączeń, niż pogodzić się z myślą o bezpośrednim działaniu na odległość .

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą.
Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies