Rozchodzenie się światła
kurs

1. Przybliżenie w optyce geometrycznejJednym z praw, na których opiera się optyka geometryczna jest prawo prostoliniowego rozchodzenia się światła, jeśli ośrodek jest jednorodny (i nie ma wobec tego odbicia ni załamania). Wyobrażamy sobie, że światło rozchodzi się w postaci promieni i wiązek, i jeśli nie natrafi na ośrodek niejednorodny, to się porusza prostoliniowo. Dlaczego to jest przybliżenie? Między innymi dlatego, że idealne promienie świetlne nie istnieją. Żeby otrzymać taki promień, trzeba wziąć przesłonę z bardzo małym otworkiem (nazywamy to diafragmą). Ale jeśli ten otworek jest rzeczywiście bardzo mały, coraz większe znaczenie mają zjawiska, które psują założone prostoliniowe rozchodzenie się światła. Od początku XIX wieku wiadomo, że światło jest rodzajem fali. Z ruchem falowym wiążą się pewne zjawiska. Oprócz odbicia, załamania są to interferencja i dyfrakcja. Interesować nas będzie zwłaszcza to ostatnie zjawisko. Na czym ono polega? Już wiecie. Na tym, że światło w pobliżu krawędzi i otworów nie rozchodzi się prostoliniowo. Dlaczego zatem nie zarzucić optyki geometrycznej na rzecz dokładnej optyki falowej? Bo te same obliczenia prowadzone w ramach optyki falowej są nieporównanie bardziej skomplikowane. Nie po raz pierwszy potykamy się z uproszczeniem rzeczywistości, by ułatwić sobie liczenie. Optyka geometryczna ma duże znaczenie praktyczne w projektowaniu i wytwarzaniu przyrządów optycznych takich choćby jak okulary.

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą. Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies