Pole elektryczne
kurs

Wyobraźmy sobie ładunek. Czy wpływa on na przestrzeń wokół niego? Nie jest to oczywiste. Na pewno nie zmienia jej koloru, bo przestrzeń nie ma koloru, nie zmienia jej zapachu, bo przestrzeń nie pachnie. Do tego by wykryć zmiany właściwości czegokolwiek, potrzebny jest jakiś przyrząd. Kolor jest wykrywany przez oczy, nos może posłużyć do zarejestrowania zapachu. Jakiego przyrządu potrzebujemy, by wykryć zmiany spowodowane obecnością ładunku. Najprostszym narzędziem jest inny ładunek. Nie musimy widzieć ładunku, by przekonać się o jego istnieniu. Wystarczy wziąć inny ładunek, który nazwiemy próbnym i zobaczyć, czy działa nań siła elektrostatyczna. Jeśli działa to znaczy, że gdzieś, bliżej lub dalej znajduje się ładunek elektryczny. Ale jak działa? Za pośrednictwem czego? By uniknąć kłopotliwego działania na odległość wprowadzono pojęcie pola elektrycznego. Jest to drugi rodzaj pola (po grawitacyjnym), z którym się spotykamy. Można powiedzieć, że...

Dalsza część kursu dostępna
dla użytkowników premium

Subskrypcja premium miesięczna

Automatyczna comiesięczna płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT.

Płatność kartą. Autoodnawialność można w każdej chwili wyłączyć.

15 zł

Dostęp premium na 3 miesiące

Jednorazowa płatność nadająca użytkownikowi dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych w portalu SOFIZMAT przez 3 miesiące.

Wszystkie metody płatności:
szybki przelew, BLIK, karta, Google Pay.

35 zł

Szybka i bezpieczna płatność za pomocą PayU.
Wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT.

  • Tysiące kursów, zadań oraz quizów z matematyki i fizyki stworzonych przez ekspertów
  • Podzielone tematycznie i ułożone tak, by zwiększyć efektywność uczenia się
  • Pełny i wygodny dostęp z dowolnego urządzenia, komputera, tabletu lub komórki
  • Najtańszy i najefektywniejszy sposób przygotowania się do matury
  • Brak reklam i jakichkolwiek ukrytych kosztów

Chcesz otrzymać fakturę? Napisz na: .

Materiały zamieszczone w portalu SOFIZMAT podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bez zgody właścicieli zabronione jest m.in. ich kopiowanie, przedruk oraz udostępnianie w całości, jak i w części.

Strona używa plików cookies. Pozostając tutaj zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Zmian możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Polityka prywatności | Polityka cookies